
Výstava se svým bohatým doprovodným programem chce připomenout, že Čína je nejdéle fungujícím státním útvarem v dějinách lidstva, založeným již v roce 221 př. Kr. dynastií Čchin a jejím císařem Š-Chuang-ti (v překladu První císař). Právě on si nechal vybudovat rozsáhlé mauzoleum v Xi’anu, kde byl spolu se svými více než 8.000 válečníky v plné zbroji, koňskými povozy a dalšími četnými artefakty následně pochován. Značná část objevu zůstává doposud neodkryta, což je však velmi dobrý způsob konzervace. V posledních letech přibývá znepokojení nad stavem jedinečné památky, jelikož terakota je napadána různými plísněmi z důvodů vlhkosti, teplotních výkyvů a přítomnosti 2 milionů “dýchajících” návštěvníku, kteří mauzoleum ročně navštíví.
Figury válečníků se zbytky původní polychromie jsou v životní velikosti. Největšího překvapení se nám dostane v momentě, když zjistíme, že postava každého vojáka je zcela individuální - liší se od sebe výškou, stavbou těla, účesem, rysy i výrazem tváře. Není zcela jasné, zda se ve všech případech jedná o skutečné individuální portréty vojáků sloužících v císařově armádě, nicméně u důstojníků vyšších hodností je to velmi pravděpodobné. Postavy působí velmi realistickým dojmem a to i přesto, že se dochovaly pouhé zbytky původní plné zbroje. Ta byla z velké části ukradena již nedlouho po panovníkově smrti.
Terakotová armáda je právem považována za jeden z nejvýznamnějších archeologických objevů 20. století vůbec. Odkryta byla zcela náhodně v roce 1974, když se místní farmáři pokoušeli vyhloubit studnu. Důležitost nálezu můžeme přirovnat k objevu Tutanchamonovy hrobky v roce 1922. Její poklady jsou k vidění od listopadu 2007 také v Londýně a to až do srpna tohoto roku. Tutanchamonova výstava je pořádána v Aréně O2 a je otázkou, která z těchto dvou velkolepých akcí bude návštěvně úspěšnější.
První císař – čínská terakotová armáda, British Museum, Londýn, 13. září 2007 – 6. dubna 2008
Published in Art & Antiques (http://www.artantiques.cz/)
No comments:
Post a Comment